Utazás sztómával

A sztóma általában semmilyen akadályt nem jelent a közlekedési eszközök megválasztásában. Sok embernek még sztóma mellett sem kell lemondania a repülésről, a hajós utazásokról, sőt még a kempingezésről sem. Fontos azonban, hogy tisztában legyen ön számára biztonságos utazási módozatokkal és tevékenységekkel.

Íme néhány jó tanács az utazásokhoz:

  • Gondoskodjon arról, hogy a sztómája zavartalan működéséhez szükséges eszközökből a távollét teljes időtartamára elegendő mennyiséget, sőt, valamivel annál is többet vigyen magával az utazásra. Mérje fel, alap esetben mennyi speciális eszközre lenne szüksége, és ennek a dupláját vigye magával, hiszen nem biztos, hogy ezeket az úticéljához közel is be tudja szerezni. Hulladékként az elhasznált
    tasakokat és kellékeket jó eséllyel lezárható tetejű műanyag zacskókban is el lehet helyezni, de vannak helyek, ahol a korábban testnedvekkel már érintkezett gyógyászati eszközöket csak egyedi lokális szabályok szerint lehet ártalmatlanítani.
  • Csakis hiánytalan felszereléssel hagyja el az otthonát! A hosszú utazások előtt mindig ellenőrizze, hogy – ha egyáltalán kaphatók – útvonala mentén vagy úticélja közelében hol szerezheti be a szükséges kellékeket.

Utazás autóval:

  • Kényelmesen eligazítva a biztonsági övek nem veszélyeztetik a hasi sztóma épségét.
  • Fontos, hogy a sztóma kellékeit az autó leghűvösebb részében helyezze el. Erre a célra sem a csomagtartó, sem a hátsó ablak alatti felület nem alkalmas.

Utazás repülővel:

  • Tartsa észben, hogy a repülőre feladott poggyász néha elkallódik. Éppen ezért erősen ajánlott, hogy a sztóma kellékeiből valamennyit a gép fedélzetére is felvigyen. Ezek szállításához például akár kozmetikai táskák is alkalmasak lehetnek. Bizonyosodjon meg afelől, hogy a repülőre felvitt kézipoggyászba csomagolta ezt a készletet.
  • A biztonsági személyzet általában engedélyezi, hogy az orvosi felszereléseket is fel lehessen vinni az utastérbe.

Utazás külföldre:

  • Fontos, hogy egy, a kezelőorvosa által írt igazolást is magánál tartson, amellyel a vám- és poggyászellenőrzésnél bizonyítani tudja, hogy sztómakellékeket, illetve bizonyos gyógyszereket is magánál kell tartania. Sok félreértést el lehet kerülni, ha ez az információ az összes meglátogatott ország nyelvére lefordítva is megtalálható önnél.
  • Az utazók hasmenése (Travelers’ Diarrhea, TD) nevű egészségügyi probléma gyakran előfordul az idegen országokba utazó turisták körében. A hasmenés leggyakoribb oka a szennyezett víz vagy élelmiszer. Ne fogyasszon hámozatlan gyümölcsöket vagy nyers zöldségeket. Győződjön meg róla, hogy a helyileg elérhető víz elfogyasztása biztonságos. Ha ez nem garantálható, akkor az aktuális helyszínen jeget se használjon. Ajánlott palackozott vagy felforralt vizet használni, még fogmosáshoz is. Amennyiben ileosztómával él, rendkívül fontos észben tartania, hogy a szervezete hasmenés mellett rövid idő alatt sok vizet és ásványi anyagot veszíthet.

Emiatt lehetséges, hogy a folyadék- és elektrolitvesztés megállításához gyógyszert kell szednie.

Kezelőorvosát érdemes megkérnie, hogy az esetleges hasmenés kezeléséhez írjon fel valamilyen gyógyszert. A vényt ajánlott még az utazás megkezdése előtt kiváltani, hogy szükség esetén a gyógyszer azonnal elérhető legyen.

TÁMOGATÓINK
A Magyar Urológusok Társasága Ajánlásával!