A heredaganat és kialakulása
Hereráknak nevezzük a herékből kialakuló daganatos megbetegedéseket. Ezek a daganatok többnyire (95%-ban) a megtermékenyítésért felelős, ún. csíra- vagy ondósejtekből indulnak ki.
A hererákkal kapcsolatos figyelemfelhívó kampányt indít az urodoki.hu. Az elkövetkező hetekben publikált cikkekben többek között a daganat típusait is bemutatjuk, illetve a hozzá köthető tévhiteket is megpróbáljuk eloszlatni. Az írások mellett informatív videókat is megjelentetünk, amelyekből például az is kiderül, hogy az önvizsgálat milyen sarkalatos szerepet játszhat a tumor felismerésében.
Ne feledjük: ugyan a heredaganat sok egyéb rákos megbetegedéshez képest remek hatékonysággal kezelhető, mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy a gyógyulás zökkenőmentes legyen.
Hereráknak nevezzük a herékből kialakuló daganatos megbetegedéseket. Ezek a daganatok többnyire (95%-ban) a megtermékenyítésért felelős, ún. csíra- vagy ondósejtekből indulnak ki.
Az eredményes kezelés legfontosabb lépése, hogy a daganatot időben felismerjük! A herék könnyen vizsgálhatóak, ezért érdemes a rendszeres önvizsgálat lépéseit elsajátítani.
Előfordulhat, hogy a heredaganat kezelése károsítja a nemzőképességet. Amennyiben a beteg még családalapítás előtt áll, fel fogja ajánlani a sperma (hímivarsejtek) lefagyasztását, az ún. ondókonzerválást.
A csírasejtes daganatok kezelés komplex feladat. A legtöbb esetben a kezelés nem csupán a beteg életének megmentését és gyógyulását célozza,
A legtöbb heredaganatos beteg a daganatos here eltávolítását követően kemoterápiás (gyógyszeres) kezelésben részesül.
Amikor betegek leszünk, minél többet szeretnénk megtenni az egészségünk visszanyeréséért. Ebben ígérnek segítséget az alternatív/kiegészítő terápiák.
Az orvosi konzultáció rövid ideje alatt a betegek rengeteg információt kapnak. Összegyűjtöttük azokat a témákat és kérdéseket, amiket feltétlen javasolt a kezelőorvossal megbeszélni.
A heredaganattal kapcsolatban még több hiteles információt olvashat az Európai Urológus Társaság hivatalos oldalán!
A heregolyók eltávolítását kasztrációnak, ha csak az egyik kerül eltávolításra szemikasztrációnak nevezzük. Ha a műtétet heredaganat gyanúja miatt végzik, akkor a herét függelékeivel együtt távolítják el a lágyékcsatorna
Az esetek 90 százalékában a diagnosztizált hererák csírasejtes daganat. Az ilyen tumorok két fő típusa a seminoma és a nem-seminoma. Ezek általában fele-fele arányban fordulnak elő. Csírasejtes hererák
Az RLA (teljes nevén retroperitoneális limfadenektómia, azaz a hashártya mögötti nyirokcsomók kimetszése) a hererák kezelésében alkalmazott sebészeti beavatkozás, melynek során eltávolítják a rákos, vagy feltételezhetően rákos hasi nyirokcsomókat.
A lakosság körében számos tévhit kering a hererákkal kapcsolatban. Alábbi cikkünkben ezeket a hiedelmeket oszlatjuk el.
Péter röviden elmeséli kétoldali hererákkal kapcsolatos tapasztalatait, valamint a betegség utáni gyermekvállalásról is mesél.
A here önvizsgálata életet ment! Végezz Te is havonta egyszer a zuhany alatt here önvizsgálatot!
Nagyon fontos a rendszeres here önvizsgálat, mert az időben felismert hererák műtéti beavatkozással gyógyíthat