A hólyag izomzatára törő daganat elfogadott kezelési módja a műtét előtti (neoadjuváns) gyógyszeres kezelés után elvégzett cisztektomia.
Sokan kérdezik, hogy sikeres gyógyszeres kezelés után nem lehet-e elhagyni a műtétet? Jelenleg ezt a megoldást nem tartjuk biztonságosnak, mert nem tudjuk megítélni, kinek maradt láthatatlan daganatos góc a hólyagjában. A gyógyszeres kezelések után – még észrevehetetlen daganat esetén is – a betegek több, mint két harmadában a tumor ismételten meg fog jelenni.
Alternatívát jelent a sugárkezelésre alapuló trimodális, vagy multimodális kezelés. Ennek lényege, hogy a sugárkezelés előtt ún. maximális TUR (endoszkópos) műtét során a daganatot a lehető legteljesebb mértékben el kell távolítani, majd a sugárkezelés mellett gyógyszeres (kemoterápia) is történik. Nagyon fontos tudni, hogy a sugárkezelés nem minden esetben alkalmas a hólyagtumor maradéktalan meggyógyítására, tehát néha (12-16%-ban) mégiscsak szükség lesz a cisztektómia elvégzésére. A besugárzott, gyógyszeresen kezelt környezetben a műtét nehezebb, több mellékhatással, szövődménnyel járhat – ezt a döntésnél figyelembe kell venni!
Ha beteg általános állapota nem teszi lehetővé a műtétet, akkor a kisebb megterheléssel járó trimodális terápia (kisebb eredményesség mellett) még elvégezhető. Nagy kiterjedésű, veszélyes szövettani típusú daganatok esetén mindenképpen a műtét javasolt, a sugárkezelés várhatóan nem lesz eredményes. Tényleges alternatívát a trimodális terápia azoknak a kifejezetten jó állapotú betegeknek jelent, akiknek a daganata egy, jól besugározható gócban helyezkedik el, és akik – abban a ritka esetben, ha a sugárkezelés mégsem eredményes – az ezt követő cisztektómiát is vállalni tudják.
Másik gyakori kérdés, hogy csak a „rossz” hólyagfalrész kerüljön eltávolításra! A hólyagrák nagyon szeret visszatérni, akár a hólyag más pontján megjelenni, így ez a megoldás nem jelent biztos gyógyulást.
Működési zavar miatt elvégzett műtétnél a hólyag nagyobbítása (augmentációja) egy bélszakasszal jó megoldás lehet (hasonlóan az „újhólyag” képzéséhez). Az alapvető feltétel itt is: az záróizomzat és az alsó húgyutak tökéletes működése! Hibás működés esetén az új hólyag is tönkre fog menni, a beültetett bélszakasz miatt várhatóan sokkal súlyosabb helyzetet okozva.