Milyen vizsgálatok szükségesek a műtét előtt?
Számos vizsgálat – szövettani vizsgálat, nagy hasi képalkotó vizsgálat (komputer tomográfia – CT), a hólyag és az alsó húgyutak működésének vizsgálata stb. – már korábban megtörténik, hiszen ezek eredményei alapján döntött a kezelőorvos ill. az onkoteam a cisztektómia elvégzése mellett.
A cisztektómia előtt azonban további vizsgálatok is szükségesek. A műtét előtt javasolt felkeresni és tájékoztatni a családorvost, aki a műtét előtti és utáni otthoni teendők megszervezésében segíteni tud. Javasolt szívgyógyászati (kardiológiai) és tüdőgyógyászati (pulmonológiai) szakvizsgálat, hiszen a szív és a tüdő a lehető legjobb állapotban kell legyen a műtét előtt. Ismert és kezelt betegségek (pl. cukorbetegség) miatt is érdemes ismételt szakorvosi vizsgálatot végezni, és a kezelő szakorvost a várható műtétről tájékoztatni. Mindezeket a vizsgálatokat, ellenőrzéseket a műtét előtt legfeljebb három hónappal érdemes megejteni.
A műtét előtt vérvétel, vércsoportmeghatározás, vizeletben lévő fertőzések kizárása és további vizsgálatok is történnek – ezeket a kezelőorvosa megszervezi, a tervezett műtét előtt négy héten belül. Az eredményekkel és a szakorvosi vizsgálatok véleményével javaslatával kell felkeresni az altatóorvost, aki az altatás mellett a műtét körüli időszakban a beteg általános állapotára figyel. Éppen ezért neki minden egészségügyi apróságot már a műtét előtt pontosan ismernie kell. Végül a vércsoport meghatározást közvetlenül a műtét előtt (6 napon belül) meg kell ismételni. Az eredmény birtokában a műtét alatti vérpótlás (transzfúzió) gyorsabban és biztonságosabban elvégezhető (ha szükséges).
Mi történik közvetlenül a műtét előtt?
Előfordul, hogy néhány, rendszeresen szedett gyógyszert a műtét előtt már el kell hagyni, vagy helyette másik gyógyszert kell beszedni. Erről kezelőorvosa vagy az altatóorvos tájékoztatni fogja, de nagyon fontos, hogy az utasításokat gondosan kövesse!
A szedett gyógyszerekeiről a kórházban a kezelőszemélyzetet feltétlen tájékoztassa, és a gyógyszereket az ő útmutatásuk alapján szedje be! Várhatóan korábban, legalább a műtét előtti munkanapon el kell foglalnia az ágyát a kórházi osztályon. A dokumentációk elkészítése mellett ekkor még pótolhatóak az esetleg elmaradt vizsgálatok. Megkezdődik a műtéti előkészítés, olyan gyógyszerekkel, melyek védenek a fertőzésektől, a vérrögök (trombózis, embólia) kialakulásától.
Mivel a műtét alatt fontos, hogy a gyógyszerek azonnal és biztonságosan a véráramba kerüljenek, ezért legtöbbször a nyaki vénákba helyeznek egy speciális „kanült”, vékony csövet. Az fájdalomcsillapítás támogatására a gerinccsatornába is bejutattnak egy nagyon vékony csövecskét, melyen keresztül a fájdalomcsillapító közvetlenül az idegekhez jut. Ezek a beavatkozások nem okoznak fájdalmat, és a
műtét alatti és utáni időben megkönnyítik a kezeléseket.
A műtét előtti napon még étkezhet, sőt éjfélig folyadékot is fogyaszthat. A reggeli órákban az alsó végtagokra fáslit vagy kompressziós harisnyát helyeznek, mely szintén véd az esetlegesen kialakuló vérrögöktől. A végbélbe egy csövet (szélcső) helyeznek, mely véd a bélsérüléstől, és segíti a sebészt a tájékozódásban.
A műtét előtti időszakban minden beteg fél és aggódik – ez természetes. A kezelőszemélyzet azonban minden nap készít elő ilyen és hasonló műtéteket, nyugodtan bízza rájuk magát. Ha valamit nem ért, vagy nem tud nyugodtan kérdezzen, mert ezzel a nővérek munkáját is segíti!
Mi történik a műtét alatt?
A műtét alatt aludni fog, miközben a műtétet végző csapat elvégzi a cisztektómiát, azaz a hólyag eltávolítását, valamint kialakítja az előzetesen megbeszélt vizeletelterelést. A műtét alatt az altatóorvos vigyáz a szervezetére, és segít abban, hogy a műtéti megterhelést a lehető legjobban viselje.
Ha váratlan esemény történik, vagy a műtéti megterhelés túl nagynak bizonyul, akkor előfordul, hogy a műtétet végző orvosnak el kell térnie az előzetesen tervezett beavatkozástól. A legfontosabb szempont ilyenkor a beteg állapota és jólléte! A műtéti módosítás minden esetben szakmai szempontok alapján történik, melynek során a beteggel korábban megbeszélteket messzemenően figyelembe veszik.
Mi történik a műtét után?
Mivel a műtét után a betegek fokozott megfigyelést és ápolást igényelnek, ezért várhatóan a kórház intenzív osztályán fog felébredni. Az itt alkalmazott kezelésekkel támogatják a szervezetét, hogy mielőbb felépüljön a műtéti terhelésből, megakadályozzák, hogy bármilyen fájdalma legyen, gondozzák és ápolják a sebeket, különösen a sztómát, hogy jól gyógyuljanak. Néhány nap után az ápolás már az urológiai osztályon folytatódik.
A műtét után a seb mellett néhány cső (drén) is behelyezésre kerül, melyek segítenek a sebváladék vagy a nyirokváladék elvezetésében. Ha nincs további váladék, akkor ezek a csövek, együtt a korábban behelyezett kanülökkel néhány nap után eltávolításra kerülnek. Ha urosztóma vagy újhólyag került kialakításra, akkor az abban lévő sínező csövek, katéterek, a teljes gyógyulás után kerülnek eltávolításra.
A gyógyszereket ebben az időszakban is az ápolószemélyzet utasításai szerint szedje! A vérrögképződés miatt várhatóan hosszabb ideig kiegészítő gyógyszert kell kapnia, ez általában a hasba a beteg által beadható injekció. Ha korábban szedett vérrögképződés elleni készítményt, akkor tájékoztatni fogják, hogy mikor és hogyan térhet vissza rá.
Az étkezés és folyadékfogyasztás függ az elvégzett műtét típusától, ebben az ápoló nővérek és a dietetikus fog Önnek segíteni. Általánosságban elmondható, hogy fokozatos visszatáplálás, és először könnyű ételek fogyasztása javasolt.
A gyógyulás kulcsa a mielőbb megkezdett mozgás, amiben a gyógytornász fog segíteni. Az urosztóma és a hasi seb odafigyelést igényel, meg kell tanulnia ezeket védve felkelni az ágyból! Ha már biztonsággal mozog, akkor nyugodtan sétálhat, egyre többet. Fontos, hogy ne terhelje túl magát, inkább többször, rövid sétát tegyen, és egyeztessen a gyógytornásszal! A felhelyezett fásli vagy kompressziós harisnya hosszú távon is előnyös, de mindenképpen szükséges viselni, amíg a rendszeres napi mozgáshoz vissza nem tud térni.
Az urosztóma és az újhólyag odafigyelést igényel. Ezek kezelésére a sztóma-nővér Önt és családját is meg fogja tanítani. Ő gondoskodik arról is, hogy az ehhez szükséges felszereléssel folyamatosan el legyen látva. A műtét után felgyógyulás (szövődménymentes esetben) általában 7-10 napig tart. Várhatóan az urosztóma kezelésének elsajátítására még néhány napig a kórházban kell maradnia. Ha nagyon messze lakik, a biztonság kedvéért akkor is néhány nappal hosszabb lehet ez az időtartam. Általában a varratok eltávolítása is erre az időre esik.
Otthonába bocsájtásáról mielőbb tájékoztassa Családorvosát! Ez nem csupán az esetleges „táppénz” miatt szükséges, hanem a műtét utáni időszak orvosi ellátása miatt is javasolt. A felépülés hosszabb időt vesz igénybe. A műtét után legalább hat hétig kímélő életmód javasolt, a dietetikus szerint beállított étkezésekkel, pihenés mellett a gyógytornász által javasolt rendszeres mozgással! A terhelést ezt követően is fokozatosan célszerű növelni. Az elrendelt kontrollvizsgálatokon jelenjen meg, a szövettani eredmény felől (nem daganat miatt végzett műtét esetén is történik!) érdeklődjék!
Minden cisztektómián átesett betegnél rendszeres ellenőrzés szükséges a későbbiekben. Ez a daganat miatt végzett műtétnél különösen fontos.