Melyek a cisztektómia és a vizeleteltereléskövetkezményei?

A cisztektómia és vizelet elvezetésének kialakítása módosítani fogja a műtét utáni életvitelt. Urosztóma esetén a vizelet egy gyűjtőzsákba távozik, melynek kezelését és cseréjét is meg kell tanulni. Az urosztóma a mindennapi életvitelt nem akadályozza, urosztómával engedélyezett a fürdés, sportolhat, akár fizikai vagy kerti munkát is végezhet.


Ureterocutaneosztóma viselése az előzővel megegyezik, azonban ureterocutaneosztóma mellett a behelyezett drénekre is ügyelni kell, azokat rendszeresen (általában 3 havonta) kórházi körülmények között cserélni szükséges.


Újhólyag képzése esetén meg kell tanulnia a hasizom segítségével kiüríteni a vizeletet. Ez nem mindig egyszerű, ráadásul akaratlan vizeletvesztés, vagy éppen vizelet visszamaradás is kialakulhat. A bélhólyagban lévő vizeletből anyagcseretermékek visszaszívódhatnak, amit gyógyszeresen (ill. az étkezéssel) ellensúlyozni szükséges. Mindezeket kezelőorvosa és a kezelőszemélyzet még az osztályos bentfekvés során megtanítja Önnek. Ha a későbbiekben problémát észlel, mielőbb jelentkezzen!


Fontos tudni, hogy az urosztómában vagy újhólyagban természetes módon baktériumok telepszenek meg (szemben az egészséges hólyaggal). Ezeket a baktériumokat akkor sem szabad kezelni, ha vizsgálatokkal kimutatják jelenlétüket. Lázas állapot, fájdalom esetén viszont azonnali urológiai vizsgálat kell, nehogy a vesébe feljutott baktériumok okozzák a gyulladást.

TÁMOGATÓINK
A Magyar Urológusok Társasága Ajánlásával!