Hogyan illeszkedik a cisztektómia a hólyagrákkomplex kezelésébe?

A hólyagrák meggyógyításához, kezeléséhez több módszer alkalmazása szükséges: a műtét mellett gyógyszeres kezelések, sugárterápia is szükséges lehet. A terápiás tervet a vizsgálatok eredményei alapján egy szakorvosokból álló bizottság, az onkoteam határozza meg. Ennek során – az alkalmazható kezelési
lehetőségeken belül – a beteg döntésének is fontos szerepe van, így a lehetőségeket, valamint az onkoteam döntését a kezelőorvossal minden esetben gondosan meg kell beszélnie!


Nincs két egyforma beteg, és nincs két egyforma betegút. Ahhoz, hogy a megbeszélések során el tudja helyezni az egyes vizsgálatokat és kezelési lehetőségeket, bemutatjuk a hólyagrák kezelésének vázlatos, egyszerűsített menetét. (A tényleges betegút ennél lényegesen több lépést, vizsgálatot, döntést
és kezelést fog tartalmazni – itt csupán ezek megértéshez szükséges alapokra térünk ki.)


Hólyagrákra jelenleg nincs szűrővizsgálat. A legtöbb esetben vérvizelés vagy vizeletürítési panaszok (ritkábban más, általános tünetek) hátterében kerül felismerésre. Nagyon fontos, hogy ilyen tünetek esetén a kivizsgálás mielőbb megtörténjen!


Hólyagrák hátterében a legnagyobb kockázati tényező a dohányzás. Az első lépés a dohányzás elhagyása – enélkül nő a veszélye, hogy a betegség kiújul. A gyanított hólyagrák miatt endoszkópos műtét történik (teljes érzéstelenítésben). A műtét célja a szövettani mintavétel mellett a daganat lehető legteljesebb
eltávolítása. Előfordul, hogy a biztonságos eltávolítás érdekében a műtétet néhány hét múlva meg kell ismételni, ez a további, „biztonsági” műtét a kezelés része.

  1. Ha a daganat csak a hólyag belfelszínére, a nyálkahártyára korlátozódik, és az endoszkópos műtét maradéktalan volt, akkor a beteg gyógyultnak tekinthető. Nagyon gyakori azonban a kiújulás, ezért a rendszeres ellenőrzés feltétlenül szükséges! A kiújulás kockázata csökkenthető a hólyagba fecskendezett gyógyszerek alkalmazásával. Gyakori kiújulás, veszélyes szövettani eredmény esetén előfordul, hogy célszerűbb a cisztektómiát „korán”, csak a hólyag belfelszínén elhelyezkedő daganat
    esetén elvégezni.
  2. Ha a daganat a hólyagfal mélyebb rétegeit, az izomzatot eléri, akkor endoszkópos módszerekkel már nem meggyógyítható. Ebben az esetben gyógyszeres kezeléssel kiegészített radikális műtét (cisztektómia) szükséges (vagy annak alternatívája). Ahogy látjuk, a radikális cisztektómia tehát akkor szükséges, ha a tumor eléri (vagy nagy a veszélye annak, hogy eléri) a hólyagfal izomrétegét.
    Kifejezetten az izomrétegbe tört tumor esetén a gyógyszeres kezelés (kemoterápia) javítja a műtét eredményességét. A gyógyszeres kezelést érdemes a műtét előtt elvégezni (ezt nevezik neoadjuváns kezelésnek), ugyanis ilyenkor a műtét kevésbé sürgető, a tumoros hólyag nagyobb biztonsággal eltávolítható, és daganat kiújulásának esélye is csökken. A kezelés hatékonysága nem mindegyik daganattípusnál igazolt, valamint a beteg állapota is befolyásolja, ezért erről minden esetben a kezelőorvossal együtt az onkoteam dönt.
  3. A harmadik lehetőség, amikor a szervezetben már a hólyagon kívül is kimutatható a daganat. Ilyen esetekben elsődleges a gyógyszeres kezelés, mely mellett cisztektómiára is szükség lehet, a panaszok és tünetek csökkentése, megszűntetése és a szövődmények megelőzése céljából. Érdemes tudni, hogy a kezelésre számos új gyógyszeres lehetőség áll rendelkezésre a hagyományos kemoterápia mellett.
TÁMOGATÓINK
A Magyar Urológusok Társasága Ajánlásával!