A sztóma egy, a bőrön, sebészeti úton kialakított nyílás, amelyet akkor hoznak létre, ha egy egészségügyi probléma megakadályozza, hogy a szervezet egyes élettani funkciói hibátlanul működjenek.
A hasfalon képzett sztóma a széklet (ileosztóma és kolosztóma) vagy a vizelet (urosztóma)
kivezetésére szolgál.
Hogyan tudunk beszélni róla?
Érthető, ha bizonytalan abban, hogy másokkal miként beszélhet a műtétről vagy a testén kialakított sztómáról. Esetenként tarthat attól, hogy környezete miként reagál állapota megváltozására, illetve, hogy a társasági élete gyökeresen megváltozik. Amennyiben a rokonai vagy a barátai kérdéseket tesznek fel az operációval kapcsolatban, mindig csak annyit mondjon el nekik, amennyit szeretne, hogy tudjanak. Ne érezze úgy, hogy bárkivel, aki csak rákérdez, kötelessége részletesen beszámolni állapotáról.
Kinek érdemes elmondani először?
Első lépésben azokat ajánlott tájékoztatni, akiknek valóban szükséges tudni róla. Ide tartozik az önt egyéb okokból gondozó egészségügyi dolgozók, a hitvese vagy élettársa, illetve azok a barátai és családtagjai, akik tevőlegesen is segíteni fogják felépülését. Rajtuk kívül már valóban csak azokkal tanácsos megosztani ezt az érzékeny információt, akiket szíve szerint fontosnak tart felvilágosítani róla. Ne érezze úgy, hogy mindenkinek tudnia kell róla. Ez a tájékoztatás azonban segíthet másoknak megérteni, hogy a beavatkozás miért változtatta meg az életmódját.
Ha gyermekei vannak
Az a legjobb, ha gyermekei kérdéseire érthetően és kendőzetlenül válaszol. Ilyenkor egy egyszerűen és tömören megfogalmazott magyarázat is elég lehet. Ha őszintén beszél a műtétről, megakadályozhatja, hogy téves képzeteket alkossanak róla. Idővel a sztóma tényét önhöz hasonlóan el fogják fogadni.
Ismerkedés
Új partner esetén ön választhatja meg azt az időpontot, amikor elmondja neki, hogy sztómával él. Ilyenkor hangsúlyozza, hogy a műtét elengedhetetlen volt, és a sztóma nem jelent akadályt a mindennapi teendőiben és az élet élvezetében. Ne várja meg, hogy intim együttlét során derüljön fény a sztómára.
Ha kapcsolatban él, házas, vagy házasodni szeretne
Beszélje át partnerével, hogy a sztóma miként fogja befolyásolni életüket, ideértve a nemi életet, a gyerekvállalást és a hétköznapi életvitelt is. Segítséget jelenthet, ha felveszi a kapcsolatot olyan párokkal, ahol az egyik fél sztómával él, ők ugyanis mindkét fél szemszögéből értékes tapasztalatokkal szolgálhatnak.
Ha nem akar beszélni róla
Egyesek számára súlyos kihívást jelenthet szókimondóan beszélni a sztómáról, de ez idővel egyre kisebb gondot fog jelenteni. Csak úgy, mint az életben minden más változás esetében itt is kulcsfontosságú, hogy képesek legyünk pozitív hozzáállással, türelemmel és némi humorérzékkel kezelni a helyzetet. A műtét után jöhetnek olyan időszakok, amikor elbátortalanodik, illetve magányosnak és elszigeteltnek
érzi magát. Az élmény újdonsága frusztrálttá és bizonytalanná teheti. Természetes, ha ebben a helyzetben némileg elbátortalanodik. A sírás, a harag és az egyes helyzetekre adott szokatlan reakciók szintén érthető velejárói lehetnek megváltozott állapotának. Ezen érzések feldolgozásában sokat segíthet, ha egy megbízható barátjával, a gondozójával vagy egy sztómával élő másik személlyel átbeszéli, miként érdemes viszonyulnia új élethelyzetéhez.