Mindkét nemben a húgyhólyaggal együtt a nemi szervek egy része is eltávolításra kerül. Ez együtt a megterhelő kezelésekkel, az urosztóma képzéssel megváltoztatja a betegek szexuális életét.
Nők esetén a hüvely egy része eltávolításra kerül, mely az együttlétet megnehezítheti, kényelmetlenné teheti vagy megakadályozhatja. A hüvely falán futó idegek sérülése az orgasmust befolyásolhatja. Ha a húgycső eltávolítása is szükséges, akkor a klitoris ér- és idegellátása károsodhat, ami szintén ronthatja a szexuális élményt. Ezeket a hatásokat, lehetséges műtéti alternatívákat a kezelőorvossal érdemes a műtét előtt megbeszélni.
Férfiaknál a prosztata és ondóhólyagok termelik az ondó jelentős részét. Ezen szervek eltávolítása „száraz” ejakulációhoz vezet, vagyis nem fog ondó távozni. A prosztata közelében futó idegek sérülése a merevedés csökkenését vagy megszűnését okozhatja. Érdemes a kezelőorvossal a műtét előtt megbeszélni, hogy milyen lehetőség van az idegek védelmére, és a műtét után a merevedés
erősítésére.
Az urosztóma nem akadályozza a szexuális életet. Speciális gyűjtőtasak, takaróöv vagy szoros póló segít elrejteni az urosztómát. Érdemes a gyűjtőtasakot megelőzően leereszteni, hogy véletlenül se eresszen. A partnerek gyakran attól félnek, hogy együttlét közben az urosztóma fájdalmat okoz. Ez azonban nem így van, az urosztóma fájdalmatlan. Ettől függetlenül érdemes olyan pozíciót választani, hogy a gyüjtőtasak az együttlét során ne sodródjon le.
A partnerrel történő őszinte megbeszélés sokat segít a nagyműtét utáni egészséges szexuális élet visszaállításában. Ezekben a kérdésekben kezelőorvosához is fordulhat, aki – ha szükséges – pszichológus szakember segítségét is fel fogja ajánlani.