A szövettani minták feldolgozása időigényes, a mintavétel után 2-4 héttel várható eredmény. Az eredményt csak orvos közölheti Önnel, ezért feltétlen érdeklődjön kezelőorvosánál az eredmény felől!
Kezelőorvosa részletesen tájékoztatni fogja a szövettani eredményről, ill. a továbbiakban szükséges vizsgálatokról, teendőkről.
Mit tegyek, ha pozitív a szövettani eredmény, vagyis igazolja, hogy prosztatadaganatom van?
A prosztatadaganat rendkívül lassú lefolyású betegség, sok esetben maradéktalanul meggyógyítható, de mindenképpen hatékonyan kezelhető.
Mielőtt a kezelési lehetőségekről dönteni tudnánk, további részletes kivizsgálás szükséges.
A vizsgálatok eredményének birtokában orvosi bizottság dönt az Ön számára megfelelő kezelésről. Előfordulhat, hogy több kezelési lehetőség is választható. Kezelőorvosa részletesen ismertetni fogja a lehetőségeket, és a kezelési terv felállításában az Ön véleményét, választását is figyelembe fogják venni.
Mit tegyek, ha negatív a szövettani eredmény, vagyis nem találtak prosztatadaganatot?
Érdemes tudni, hogy a szövettani vizsgálat során csak az eltávolított kicsiny minták feldolgozása történik meg. Ez azt jelenti, hogy a negatív eredmény is csak annyit jelent, hogy az eltávolított mintákban nem volt daganat, de a betegséget teljes bizonyossággal kizárni nem lehet.
Nagyon fontos, hogy ilyenkor az urológiai ellenőrzés ne szakadjon meg, sőt gyakrabban (általában 3 havonta) kell kezelőorvosát felkeresnie!
A PSA-érték változásának megfigyelése is segít a prosztatadaganat gyanújának megerősítésében, ezért a vizsgálatot 3 havonta érdemes elvégezni. Különösen ilyenkor segíthetnek a kiegészítő laborvizsgálatok is. Ha úgy dönt, hogy nem finanszírozott vizsgálatot is igénybe vesz, feltétlen konzultáljon kezelőorvosával a rendelkezésre álló lehetőségekről, azok áráról, azok előnyeiről és korlátairól!
Ha a további vizsgálatok a prosztatadaganat gyanúját erősítik, a szövettani mintavétel ismétlése javasolt. Ha indokolt, akkor a biopszia során a korábbiaknál több (akár 20-24) minta is vehető. Ebben az esetben természetesen van lehetőség a beavatkozást teljes érzéstelenítésben, általában altatásban elvégezni. Ilyenkor magasabb a szövődmények előfordulásának esélye, de fontos tudni, hogy a súlyos szövődmények aránya még ebben az esetben is nagyon alacsony.