A heregolyók eltávolítását kasztrációnak, ha csak az egyik kerül eltávolításra szemikasztrációnak nevezzük. Ha a műtétet heredaganat gyanúja miatt végzik, akkor a herét függelékeivel együtt távolítják el a lágyékcsatorna megnyitásával. Az orchiektómia kifejezés ezzel szemben azt jelenti, hogy csak a működő hereállomány kerül eltávolításra, viszont mindkét oldalon. Erre a beavatkozásra prosztatadaganatos esetekben kerül sor, ahol nem a here eltávolítása, hanem a hormontermelés megszűntetése a cél. Az angol irodalom gyakran szinonimaként használja a két kifejezést. Bármely here környéki műtét után a páciensek számos napon át tartó, enyhe vagy mérsékelt fájdalmat érezhetnek, közérzetük általában napról napra javul. Fájdalomcsillapítóra azonban így is szükség lehet. A herezacskó az operáció után megduzzad – ez normális állapot. A duzzadás legtöbbször 2-4 héten belül megszűnik.
Az operációt követő 2-3 hét elteltével rendszerint vissza lehet térni a megszokott napi tevékenységekhez, feltéve hogy azok nem járnak túlzott fizikai erőfeszítéssel. Gyógyulás ideje alatt fontos elkerülni a nehéz súlyok emelését és székletürítéskor az erőlködést. Ha mindkét heregolyót eltávolították, hetekkel a műtét után, a férfi nemi hormonok hiánya miatt a szervezet működésében változások jelentkezhetnek. Gyakori tünetek a hőhullámok és az izzadás. A beteg szexuális vágya csökkenhet, merevedési zavarai lehetnek, illetve súlygyarapodást tapasztalhat. Ezek a változások nyugtalanítók lehetnek. A tünetek kezelésében a kezelőorvos segít, a kiesett hormonokat gyógyszeresen pótolni fogják.
Tanácsok otthonra
Tevékenységek:
- Ha fáradtnak érzi magát, pihenjen le! A megfelelő mennyiségű alvás segít a felépülésben.
- A műtétet követő első két hétben naponta több alkalommal feküdjön le 15 percre! Mindez
elősegíti a herezacskó duzzadtságának csökkentését. Érdemes háton fekvő helyzetben a herezacskót a lábak közé helyezett összetekert törülközővel vagy kispárnával megemelni, ezzel ugyanis elősegítjük a keringést és a duzzanat leürülését. - Próbáljon sétálni minden nap! A gyaloglás mennyiségét napról napra, „lépésről lépésre” fokozatosan növelje! A séta felpezsdíti a vérkeringést, és segít megelőzni a tüdőgyulladást, illetve a székrekedést.
- Az operációt követő 2-3 hétben kerülje a megerőltető tevékenységeket! Ezek közé tartozik például a biciklizés, a kocogás, a súlyemelés és az aerobik is. A sportolást ezt követően is csak fokozatosan növekvő terheléssel kezdje el!
- Ebben az időszakban nehezebb súlyokat ne emeljen! Különösen ügyeljen erre a bevásárláskor, mert egy teli bevásárlókosár vagy egy csomag ásványvíz is nehéznek számít!
- A műtét után egy-két hétig – vagy amíg az orvos nem javasolja – ne vezessen járművet!
- Az első két héten – vagy amíg orvosa nem tanácsolja – ne vegyen kádfürdőt, inkább zuhanyozzon! Mosakodás után a műtéti vágás helyét óvatosan törölje szárazra.
- A nemi életet a sebgyógyulás után javasolt ismételten megkezdeni. Kérje ki kezelőorvosa tanácsát!
- Legtöbben a műtétet követő két-három hét után munkába állhatnak.
Étrend:
- Az étkezési szokásait nem kell megváltoztatnia.
- Gyomorpanaszok esetén fűszerezetlen, alacsonyabb zsírtartalmú ételeket (például üres rizst, pirítóst, joghurtot vagy sültcsirkét) fogyasszon! Előfordul, hogy a székletürítési szokások közvetlenül az operáció után megváltoznak. Próbálja elkerülni a székrekedést, és WC-használat közben az erőlködést! Ebben segíthet, ha napi szinten sok folyadékot és rostdús kiegészítőket fogyaszt. Ha már napok óta nincs széklete, kérdezze meg kezelőorvosát, hogy bevehet-e enyhe hashajtót!
Gyógyszer:
- Kezelőorvosa mondja majd meg, mikor kezdheti el újra szedni a szokásos gyógyszereit, például az aszpirint vagy más véralvadásgátlót. A fájdalomcsillapítókat pontosan az utasításoknak megfelelően szedje!
- Ha szükséges antibiotikus kezelés, akkor az orvos által felírt gyógyszereket szigorúan az utasítások szerint szedje! Csak attól, hogy jobban van, még ne álljon le az alkalmazásukkal. A teljes antibiotikum-kúrát idő előtt felfüggeszteni nem javasolt.
- Amennyiben fájdalomcsillapítója gyomorpanaszokat okoz, kérjen másfajta fájdalomcsillapítót.
A műtéti seb ápolása:
- A műtét során általában 1-3 héten belül felszívódó varratokat használnak, így nem kell eltávolítani őket.
- A műtéti seb területét tartsa tisztán és szárazon! Naponta tisztítsa meg meleg szappanos vízzel, és óvatosan szárítsa meg. Ne használjon hidrogén peroxidot vagy alkoholt, ezek ugyanis lassítják a gyógyulást. Steril gézlappal fedje le a területet! A gézlapot naponta legalább egyszer cserélje le! Az alsónemű a helyén tartja a kötést.
- Ha a seb váladékozik, vagy megduzzad és környezete pirossá válik, mielőbb mutassa meg orvosának! Láz jelentkezésekor, vagy bármely egyéb probléma esetén kezelőorvosát haladéktalanul
értesítse!
Jég:
- Alkalmanként 10-20 percig jeget vagy hideg borogatást is helyezhet a herezacskóra. Ezt a műtét utáni 2-3 napban (ébrenlét idején) 1-2 óránként érdemes megejteni. Ilyenkor egy vékony textildarabot is helyezzen a jég és a bőre közé!
Egyéb tanácsok:
- Az operációt követő néhány héten viseljen kényelmes, de testre simuló alsóneműt vagy kompressziós sortot a herezacskó megtámasztásához. A lábadozási idő személyenként természetesen eltérő lehet, de a fenti tanácsok betartása segít abban, hogy a felépülés minél gyorsabb legyen.