Az egészséges életmód alapvető eleme a napi rendszeres ritmus kialakítása.
A napi ritmust úgy kell kialakítani, hogy abban legyen helye a megfelelő pihenésnek, a gyakori, kis mennyiségű étkezésnek, az elegendő mozgásnak – ugyanakkor a legaktívabb időszakok maradjanak szabadon a munka, a hobbi és a társas kapcsolatok számára.
A megfelelő ritmus kialakítása azt is elősegíti, hogy az egészséges életmód egyetlen eleme se maradjon el.
Kezdjük a legkényelmesebb résszel, a pihenéssel! A fáradékonyság a betegség és a kezelések következtében egyaránt jelentkezik. Fontos, hogy elegendő ideig aludjon, vagy – ha igényli – napközben is legyen lehetősége a pihenésre. A feszültség, a betegség miatti aggodalom és a stressz miatt nehezebb a pihenés, ilyenkor érdemes feszültséget oldó gyakorlatokat végezni.
A pihenés nagyon fontos, ugyanakkor nem szabad az egész napot ágyban tölteni! Még abban az esetben is, ha a fájdalmak és a fáradtság miatt nehéz felkelni, jobb legalább egy kis időt sétával vagy legalább üldögéléssel tölteni. Az étkezések sem az ágyban, hanem mindig az asztalnál történjenek!
Az étkezéseknél is a kiegyensúlyozott táplálkozásra kell törekedni. A daganatos betegség és a kezelések is sok energiát követelnek, ezért ilyenkor az erőteljes, hirtelen diéták nem megfelelőek.
A túlsúly viszont nehézzé teszi a mozgást, emeli a szövődmények arányát, rontja a kezelés eredményeit. Nagyon fontos a megfelelő testsúly fenntartására törekedni!
Gyakran, de kevés ételt fogyasszon! Zöldség és gyümölcsfélék mellett tejtermékek, megfelelő mennyiségben hús vagy hal fogyasztása is előnyös. Kerülje viszont a nagyon fűszeres ízeket, és a forró ételeket. A súlycsökkenést fokozatosan, de folyamatosan érje el. A megfelelő étkezés mellett bőséges folyadékbevitelre is szükség van. Az alkohol fogyasztását érdemes mellőzni vagy kis mennyiségre mérsékelni. Igyekezzen hosszú távon követhető diétát beállítani! A diéta beállításában érdemes szakember segítségét kérni.
Az alkoholfogyasztás mérséklése mellett a dohányzás teljes elhagyása javasolt.
A rendszeres testmozgás segít megelőzni a szövődményeket, fenntartja a jó közérzetet, elősegíti a gyógyulást. Maga a betegség, de a kezelések is csökkentik az egészséges csontok mennyiségét. A megfelelő kalcium és D-vitamin bevitel szükséges, de nem elegendő. Az aktív testmozgás viszont hatékonyan ellensúlyozza a csontvesztést! Talán meglepőnek tűnik, de a fáradtságérzés legjobb ellenszere is a fizikai aktivitás fenntartása. Az izomerő növelése másrészt csökkenti az elesések, és ezzel a csonttörések kockázatát.
Az izomerő rezisztenciaedzéssel növelhető. Ez olyan gyakorlatok összességét jelenti, melyek során az izmok összehúzódását külső ellenállással fokozzuk, mint a súly vagy a rugalmas szalag. Fontos, hogy az edzés rendszeres legyen, de mértékletesen vezessük be. Az edzésterv felállításában gyógytornász segíthet.
Természetesen a rendszeres mozgással nem az élsportolókat szeretnénk utolérni. Találja meg azt a sportot, melyet szívesen végez! Fontosabb a rendszeres mozgás, mint a kimerítő edzés. Az úszás, mivel a vízben a test súlya „csökken”, különösen jó hatású. Érdemes kerékpározni, vagy naponta legalább sétálni.
Ne feledkezzen meg a rendszeres testmozgásról, sétáljon vagy ússzon rendszeresen!
A végére maradt a legfontosabb: nem csak a testet, hanem a szellemet is gondozni kell! A betegség és némelyik kezelés rontja a gondolkozást, a memóriát és a koncentrációs képességet. Tartsa a gondolkozását aktívan! Olvasson sokat, oldjon meg rejtvényeket! Sok társasjáték is segíti a gondokodás tisztántartását. Beszélgessen sokat családtagjaival, barátaival, szervezzenek közös programokat!
Ha lehetősége van, dolgozzon vagy keressen érdeklődésének megfelelő hobbit! Egy hosszan tartó betegségnél a legfontosabb: leküzdeni a kísértést, hogy az egész élet a betegséggel való harcban teljen. Ehelyett gondoljon úgy az életére, mint amit ajándékba kapott. Éljen teljes életet, tegye meg mindazt, ami eddig elmaradt!
Kedves családtagok, barátok! Az egészséges életmód nem csak a betegeknek szól! Az egészséges életmód igazoltan növeli a betegek túlélését, és igazoltan csökkenti a betegségek, még a daganatok kockázatát is. Sokkal könnyebb az életmódváltás, ha együtt teszik meg. Ráadásul az egészséges életmód nem csak egy beteg embernek segít, hanem az egész család életminőségét együtt javítja!